Minimalismus v architektuře a náš malý osobní výtah

Minimalismus v architektuřeMinimalistickou architekturou je označována tvorba prostá od formálních projevů, nekomplikovaná a celkově věcná. Všeho je pokud možno co nejméně - materiálů, detailů, forem… Minimalisté si libují v kubických tvarech, čistých a přesně vedených linkách a snaží se stavební prvky zjednodušit na funkční minimum, aby celá stavba působila vyváženým a klidným dojmem.

Minimalismus se v mnoha podobách objevuje především v interiéru, kde se vyznačuje střídmostí, redukcí forem i materiálů. Minimalistické stavby jsou především ze skla, dřeva, kovu a běžných stavebních materiálů.

Minimalismus se po malířství, hudbě a architektuře dostává i do užitého umění, dokonce i do módy. Designéři nábytku,domácích spotřebičů i přístrojů razí cestu ve slovech zjednodušit, usnadnit, minimalizovat. Konkrétně estetika nábytku je přímo odvozena od výtvarných prostorových kompozic amerických minimalistů. Použití dřeva a skla, tvarové oproštění a jednoduchost forem je pro minimalistický design přímo příznačné.

Minimalistický výtah ... TRAVEL

Minimalismus v architektuřeOd jednoho z nejuznávanějších současných českých architektů Ladislava Lábuse.
Realizace je znázorněna na přiložených fotografiích.

O autorovi:
Ing. arch. Ladislav Lábus

Vystudoval architekturu na Stavební fakultě ČVUT Praha, pracoval v Projektovém ústavu hlavního města Prahy. V současné době vede ateliér AA Lábus a působí jako profesor na Fakultě architektury ČVUT.

Získal řadu prestižních ocenění za architekturu (například za vilu ve Vonoklasech, rekonstrukci paláce Langhans v Praze, dům s pečovatelskou službou v Českém Krumlově atd.)

Zdroj: https://bydleni.idnes.cz/dum-od-architekta-labuse-sokujici-jednoduchost-a-pohodli-pez-/dum_osobnosti.aspx?c=A081029_214642_dum_osobnosti_rez